• Slider Image

Alternatif Frekans

Yayın yapan radyo istasyonu kapsama alanı bitişik birden fazla vericiye sahip olması durumunda, mobil radyo dinleyicilerinin geçiş noktalarını hissetmeden alıcının kendiliğinden frekans değiştirmesini RDS Alternatif Frekans özelliği ile sağlayabilirler. Bu uygulama alıcılarda AF özelliğinin devreye alınması durumunda geçerli olur.

af_10000
AF Örneği – Radyo X Vericileri ve Kapsama Alanları Şeması

Verici A 88.8 MHz
Verici B 90.2 MHz
Verici C 103.4 MHz

Radyo X istasyonu RDS AF yayınını yapması durumunda, AF özelliği devrede olan ve seyir halindeki araç Radyo X dinleyicileri frekans değişikliği gerekmeden kesintisiz olarak bu yayını dinleyebileceklerdir. RDS li radyo alıcıları, verici seviyesi en yüksek olan Radyo X frekansına kendiliğinden kilitlenir.
AF özelliği uzun yolda seyir halindeki araç alıcıları için kesintisiz radyo istasyonunu dinlemeye yönelik ideal bir sistemdir.
RDS 0A grubu ile aktarılan AF A metodu ile aynı radyo istasyonuna ait 25 verici frekansına kadar tanımlama yapılabilinir.
Verici frekansını 25 adeti geçmesi durumunda veya bölge gruplaması yapılmak istenir ise aynı grup içinde AF B metodu uygulanabilir.

EnglishTurkey